Acı Gerçeğimiz: Youtube / Trend

Biraz işim gereği birazda meraktan olacak ki sürekli takip ederim youtube da bulunan trend videoları. Trend listesi çok sık değişir, değişmeyen şey trend listesine giren videoların içerikleri. Bir toplumun sosyal platformlarda neleri takip ettiğinin göstergesidir youtube trendleri. Bu listenin içerisinde; genel kültür, bilgi içerikli yayın, sanat, teknoloji gibi konularda çekilmiş videoların toplamı yüzde 10’u geçmez. Peki kalan yüzde 90’lık kısmı ne oluşturuyor; “oyuncak silahla marketi soyduk, saçımı sarıya boyattım, kuzenime ölme şakası yaptım, x kişisinin makyajı, gülmeme challange…” gibi başlıklar altında ki videolar oluşturmakta.

Geldiğimiz bu noktanın vahameti çok büyük ve korkutucu. Yaşları 8 ile 16 arasında olduğunu gözlemlediğim çocuklar ne yazık ki insana hiç bir şey katmayan, hatta katmasını geçtim, her geçen saniyede tabiri caizse IQ düşüren bu videoları izleyip, insanları güldürmek adına “osurmalı, sıçmalı” espriler yapan ‘youtuber’ unvanlı kişileri idol olarak görmekteler.

Ellerinin altında her an bilgiye ulaşabilecekleri “google” gibi bir dünya olan bu çocukların böylesine büyük bir bilgi okyanusunda; sanatı, teknolojiyi, edebiyatı, bilimi, kodlamayı, coğrafyayı, tarihi ve daha sayamayacağım onlarca konu başlığını aramak yerine zamanlarının büyük kısmını böylesine kalitesiz ve adeta insanlarla alay edercesine oluşturulmuş içerikleri izleyerek geçirmesi gelecek nesiller adına beni çok kaygılandırmakta.

Sizlerden ricam çevrenizde bu tarz boş içerikleri izleyenler varsa lütfen onları karşınıza alıp biraz konuşun, kitap okumanın, kod yazmanın, haritadan ülkenin yerini bulmanın, tarihi olayların, bilimsel gelişmelerin, icatların, mucitlerin hayatlarının o boş içeriklerle kıyaslanamayacak kadar güzel olduğunu onlara anlatın.

Teknoloji ve internet faydalı şekilde kullanılırsa dünyanın en güzel bilgi kütüphanesi olur. Esenlikle kalın.

Murat Yücedağ

 

Acı Gerçeğimiz: Youtube / Trend” üzerine 2 düşünce

  1. Tespitiniz gayet yerinde ve mantıklı. Aynen katılıyorum. Peki bir yazılımcı olarak çocuklara ve onları yetiştirenlere neler önerebilirsiniz?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s