Utanmak

SpaceX’in yaptığı canlı yayını izlerken çok utandım. İnsanlar çılgınlar gibi inanılmaz projeler ile uğraşırken biz hala sol elle yemek yenir mi, bilmem kaç yaşında şöyle olur mu, dünya düzdür, dünyayı ısıtan magmadır güneşin etkisi yoktur, batı bizi kıskanıyor gibi cahil zırvalıkları söylemlerle uğraşan bir toplumuz. Öğrenin, kendinizi geliştirin, proje yapın, ne olursa olsun ama mutlaka proje geliştirin. Telefondan günde yarım saat feragat edip kitap okuyun, belgesel seyredin, vizyonunuzu genişletecek ufkunuzu açacak filmler izleyin, İngilizce öğrenin, her konuda bilginiz değil ama fikriniz olsun. Kavramları, terimleri, jargonu takip edin. İnanın batı medeniyetinin en az 60 70 yıl gerisindeyiz, kimsenin bizi kıskandığı falan yok, böyle devam ederse orta doğu bataklığında boğulacağız. Sizlerden 2 ricam var, lise ve üniversitede ki arkadaşlar ne olursa olsun politik söylemlere kulak tıkayıp sadece bilim öğrenmeye çalışın. Unutmayın kodlamada bir bilim. 24 yaşında bir genç olarak büyüklerimden de ricam şudur, blog yazan, video çeken, kimseden çalmayıp kendi emeği ile içerik üretmeye çalışanları eleştirmeyin, onlara destek olun, yönlendirin, onları bu işe teşvik edin, üretmelerinde bir çarkta siz olun. Kimsenin hevesini kırmayın. Sizler en büyük umut ışığısınız. Bir ülkenin kaderini genç jenerasyon değiştirir. Gazi’nin sözünü ne olur aklınızdan çıkarmayın. “Sizlerden çok şey bekliyoruz, kendinizin ne kadar kıymetli olduğunu bilerek ona göre çalışın.”

Utanmak” üzerine 2 düşünce

  1. Öncelikle Merhaba Hocam. Söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
    Ve biraz önce ben SpaceX’in yaptığı canlı yayımı izledim çok müthiş birşeydi. Kendi kendime düşündümki acaba ne zamana kadar bu tür projelere sadece uzaktan bakan sadece izleyen bir kesim bir ülke olarak kalacağız ?!

    Beğen

  2. Merhaba Murat hocam. Yaşı büyük olan değil ilmi, bilgisi daha çok olan büyüktür. Atanamayan bir Edebiyat öğretmeni olarak sizin vesilenizle yazılım öğrenmeye başladım ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Yeni nesil İnşaAllah siz ve sizin gibi öğrenme, öğretme aşığı değerli insanların eseri olacaktır. İlmin mahiyeti ne olursa olsun, onu alıp öğrenmek zorundayız ve aktarmalıyız. Ve en büyük eksiğimiz sizin dediğiniz gibi çabalamıyoruz…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s